ŠPORT

• Mesto má niekoľko tenisových areálov /jeden aj so zimnou prevádzkou/, tradície a možnosti futbalu, volejbalu, lukostreľby, stolného tenisu, mininigolf a požičovňu horských bicyklov, možnosti skalolezenia. V okolí - let balónom len pri priaznivom počasí. Možnosť jazdenia na koňoch a ukážky drezúry plemena Furioso si môžete užiť v žrebčíne Motešice alebo jazdu v štýle country v Omšení. V zimnom období sa tu nachádzajú lyžiarské centrá /Homôľka, Mojtín, Čičmany, Čertov/.

V Kúpeľnom parku, v blízkosti Labutieho jazera, sa nachádza športový areál TCTT Baračka. Súčasťou areálu je i minigolfová dráha s 18 jamkami. 

 

V mestskom športovom areáli, sa nachádza kolkáreň so štyrmi automatickými dráhami. 

 

Každý kto hľadá viac tradičných aktivít, táto oblasť poskytuje vynikajúcu možnosť rybolovu vo vodnej nádrži Baračka s rozlohou 10 ha, kde sa vyskytuje viacero druhov rýb (kapor, šťuka, zubáč, úhor, sumec, lieň, biele ryby). Vodná nádrž sa nachádza sa cca 3 km od penzióna v smere na Omšenie.
 

TURISTIKA A PRECHÁDZKY

• Ak chcete mať pokoj a nefalšovanú atmosféru oddychu po kúpeľných procedúrach, je tu krásny kúpeľný park s Labutím jazerom, nadväzujúci lesopark s lesníckym náučným chodníkom , ktorý prechádza do rozľahlého lesa, bohatého na zver, huby a lesné plody.

Trenčianske Teplice ležia v úzkej doline, ktorou preteká potok Teplička a mesto lemujú dva výrazné chrbty – zo severnej strany Grófovec (557 m n. m.) a z južnej Klepáč (575 m n. m.), ktorý je zároveň najvyšším vrcholom nad kúpeľmi. Pomerne malá veternosť na území mesta je spôsobená práve menovanými chrbtami.

 
V najbližšom okolí sa nachádzajú tieto chránené územia:
• Trubárka – národná prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1982 s výmerou 7,4 ha. V skalných a lesostepných biotopoch sa nachádzajú zriedkavé druhy fauny a flóry.
• Potok Havránková dolina bola za prírodnú pamiatku vyhlásená v roku 1984. Aj keď rozloha chráneného územia je len 4, 76 ha, potok je významný zachovanými brehovými porastami a biocenózami dna.
• Žihľavník – Baske je národnou prírodnou rezerváciou od roku 1967. Predmet ochrany tohto krasového územia tvoria zmiešané porasty. Územie zaberá rozlohu 130 hektárov.
• prírodný výtvor Lánce – na severnom úpätí masívu Baske (1987)
• Omšenská Baba (rozloha 36 hektárov) je podobne ako Žihľavník – Baske národnou prírodnou rezerváciou už od roku 1967. Tvorená je skalnými útvarmi triasových vápencov a dolomitov a je významnou floristickou lokalitou.
 

Medzi Púchovským a Trenčianskym prielomom Váhu sa nachádza Ilavská kotlina ako súčasť Považského podolia. Tvorí spádovú oblasť turistických trás na všetky svetové strany. Je východiskovým bodom do okolitých hôr s turistickými chodníkmi na Vápeč (956 m), Strážov (1216 m) v Strážovských vrchoch a Vršatec (805 m) v Bielych Karpatoch.
Najvýraznejšou dominantou Bielych Karpát sú Vršatecké bradlá, ktoré mohutne pôsobia nad obcou Vršatské Podhradie. Tento impozantný prírodný výtvor vápencových múrov, stien a veží je prírodnou rezerváciou, ktorou vedie náučný chodník a turistická trasa.
 

Juhovýchodne od mesta sa nachádza najatraktívnejší vrch v Strážovských vrchoch - Vápeč (956 m)– Národná prírodná rezervácia, na ktorý vedie turistická trasa. Je to významná dominanta, tvorená dolomitmi a vápencami s výskytom vzácnych druhov vegetácie. Z vrcholu je nádherný výhľad na všetky svetové strany. Vo východnej časti okresu, východne od obce Zliechov sa nachádza ďalší významný vrch Strážov, podľa ktorého je pomenovaný geomorfologický celok Strážovské vrchy, oddeľujúci povodie Váhu od povodia rieky Nitra. Lokalita je národnou prírodnou rezerváciou, kde sú zaujímavé krasové javy – jaskyne, priepasti a vodopády.
Značená turistická trasa vedie ponad údolie potoka na vrch Vápeč, ktorý patrí medzi najatraktívnejšie dominanty Strážovských vrchov.

TIPY NA TURISTICKÉ TRASY

Cyklotrasa: Ilava – Homôlka – Baske – Žihľavník – Trenčianske Teplice

 

Žltá pásová značka:

Ilava - Sokol - Vápeč

Ilava, želeničná stanica - Sokol - osada Háj, rázcestie - červená, modrá pásová značka - Vápeč (956m)

Zostup z vrcholu Vápeč po modrej pásovej značke do podhorskej obce Horná Poruba. Celkom 4.30 h, prevýšenie 706 m.

Prechod Porubskou brázdou striedavo lesom a horskými lúkami, spojený s výstupom na Sokol a Vápeč. Trasa má neustále výhľady a prebieha v smere cesty Ilava – Horná Poruba.

 

Červená pásová značka:
Ilava - Zliechov - Strážov - Čičmany

Z Ilavy autobusom do obce Zliechov.

Zliechov - Strážov - Čičmany

Celkom 3 h, prevýšenie 610 m.

Pred výstupom na najvyšší vrchol Strážovských vrchov z obce Zliechov – odporúčame na tamojšom salaši ochutnať ovčí syr a žinčicu. Zostup zo Strážova do horskej rázovitej obce Čičmany s unikátnou ľudovou architektúrou.

 

Modrá pásová značka:
Ilava - Vršatec - Červený Kameň - Lednica

Z Ilavy autobusom do obce Vršatské Podhradie.

Vršatské Podhradie – odbočka k zrúcanine hradu Vršatec (805 m) – po modrej značke do obce Červený Kameň – ďalej do obce Lednica. Územie patrí do chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Celkom 3.15 h, prevýšenie 490 m.

Hradný kopec Vršatec bol osídlený už v dobe bronzovej. Vznikol ako strážny hrad na ochranu hraníc Uhorska. Poslední, ktorým patril boli Königseggovci, majitelia rozsiahleho územia medzi Ilavou a Bielymi Karpatmi.